Sloupovitá raně zimní jabloň RONDO, podnož MM106
Související produkty
Detailní popis produktu
- Nabízený kultivar: sloupovitý - tvar stromku, který má jeden dlouhý výhon s mírným obrostem
- Prostokořenný stromek: strom s holými kořeny - bez zeminy
- Původ: ČR, kříženec odrůd hybrid ÚEB a Bolero
- Zrání: 2. polovině září
- Konzumní zralost: říjen - únor
- Plody: středně velké až velké, ploše kulovitého tvaru
- Barva plodu: základní zelenožlutá, krycí červená
- Dužnina: bílé barvy, navinule sladké chuti, velmi šťavnatá, rozplývavá, navinule sladká, velmi dobré chuti
- Růst: velmi slabě rostoucí, vytváří kompaktní, sloupovité koruny téměř bez nároků na řez
- Plodnost: velmi raná a bohatá, k dosažení pravidelných sklizní je vhodná probírka plodů
- Celkové hodnocení: sloupovitá zimní odrůda se sklizní od poloviny září. Konzumní zralost nastává již v říjnu a skladovatelnost je až do února. Plody jsou středně velké až velké s ploše kulovitým tvarem. Řadí se mezi červené odrůdy s bílou dužninou se sladce navinulou chutí. Odrůda se pěstuje s minimální potřebou řezu, vyžaduje dobrou výživu a částečnou probírku plodů, je vhodná zejména pro menší zahrádky nebo pěstování v nádobách. Odrůda je rezistentní proti strupovitosti. Je náročnější na kvalitu půdy a dostatek vláhy, vyžaduje přihnojování během vegetace. Lze ji pěstovat ve všech polohách
Rady pro pěstitele
Výsadba
Nejvhodnější termín pro výsadbu ovocných stromů je podzim, neboť stromy mají dostatek času v půdě do zimy zakořenit. Můžete vysazovat i na jaře, pak ale musíte provádět důkladnější zálivku. Těsně před výsadbou je potřeba odstranit všechny poškozené kořeny. Vykopete dostatečně velkou a širokou jámu. Měla by být o něco větší než kořenový systém. Vykopanou půdu smíchejte s kvalitní zahradnickou zeminou, nebo rozloženým kompostem v poměru 1:1. Do substrátu můžete smíchat Organominerální hnojivo Hydrosorb PLUS, (obsahuje vododržnou látku, která má schopnost vázat vodu. Navíc obsahuje spoustu živin a vitamínů) tímto zabezpečíte pěstební substrát dostatečně vlhký i v době, kdy nebude provedena zálivka. Při samotné výsadbě musí být stromek zasazen tak, aby místo očkování bylo minimálně 5 cm nad zemí. Před zasypáním kořenů ještě dostatečně prolejte jámu tak, aby měly kořeny zásobu vody i vespod. Pokud budete ke stromům přidávat kůl, je dobré ho vložit do jámy zároveň se stromem tak, aby se nepoškodily kořeny. Strom poté zasypte zeminou a důkladně zalejte.
U stromků je po výsadbě velice důležitý řez, ten ale u sloupovitých kultivarů není nutný. V dalších letech necháváme růst terminál a zakracujeme pouze boční větvičky na vzdálenost max. 30 cm. Výšku zakrátíme až v dosažení 2,5 -3 m, kterou si sami určíme. V následujícím roce po výsadbě je vhodné stromy z jara přihnojit dusíkatými hnojivy.
Informace o ochraně stromů proti škůdcům a chorobám najdete také na výše uvedeném odkazu
Nejdůležitější postřik jabloní je brzy z jara proti přezimujícím škůdcům v době, kdy se začínají mírně rozvíjet lístky – myší ouško. Ochrana postřikem: Mospilan 20 SP, Přezimující škůdci
Doporučený produkt k výživě plodů: Wuxal - speciální minerální kapalné hnojivo pro výživu plodin s vysokými nároky na vápník. Předchází výživovým poruchám. Aplikace zálivkou nebo postřikem na list a plod. Postřik můžete aplikovat od poloviny června až do konce sklizně (nemá žádnou ochrannou lhůtu - jedná se o hnojivo).
Doplňkové parametry
Kategorie: | Sloupovité odrůdy jabloní |
---|---|
? Podnož jabloní: | MM106 |
? Tvar ovocných stromů: | sloupovitý |
? Podnož jabloní: | MM106 |
? Tvar ovocných stromů: | sloupovitý |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.