DECORA, sloupovitá zimní hrušeň, podnož semenáč, zákrsek

310 Kč / ks
Vyprodáno
Varianta

Odrůda s atraktivními plody a vysokou odolností ke rzi hrušňové

Detailní informace

Detailní popis produktu

 • Nabízený kultivar: sloupovitý -  tvar stromku, který má jeden dlouhý výhon bez obrostu
 • Podnož: Semenáč – bujněji rostoucí. Nástup do plodnosti je pozdní. Snese horší půdní a podnební podmínky, vhodná i do vyšších oblastí, dobře kotví v půdě
 • Prostokořenný stromek: strom s holými kořeny -  bez zeminy
 • Původ: ČR, Těchobuzice, křížením odrůd 'Konferencia'a 'Clappova'
 • Plody: středně velké, kuželovité, hladké
 • Barva plodu: žlutozelená s červeným líčkem
 • Dužnina: nažloutlá, šťavnatá, sladce navinulá
 • Zrání: začátek října
 • Konzumní zralost: prosinec - únor
 • Růst: je středně pomalý, dorůstá do výšky do 3 m
 • Plodnost: vstup do plodnosti je brzká, plodí pravidelně, bohatě
 • Opylování: cizosprašná, vhodný opylovači např. Boskova lahvice, Clappova, Willamsova, Konference
 • Celkový popis: sloupovitá hrušeň DECORA je zimní odrůda se sklizní na začátku října, konzumní zralosti od prosince a skladovatelností až do února. Plody jsou středně velké kuželovitého tvaru se žlutozelenou slupkou překryté červeným líčkem. Jejich dužnina je krémová, šťavnatá, sladce navinulá s mírně aromatickou chutí. Atraktivní plody s nažloutlou a šťavnatou dužninou jsou vhodné pro skladování, přímý konzum i konzervování. Vstup do plodnosti je brzká, pravidelná a bohatá. Odrůda je považována za středně odolnou proti strupovitosti, velmi odolnou ke rzi hrušňové. Je vhodná pro pěstování v teplých až středně teplých polohách. Je cizosprašná, vhodným opylovačem je např. odrůdy Boskova lahvice, Clappova, Willamsova, Konference, případně kterákoli odrůda kvetoucí ve stejnou dobu.

Rady pro pěstitele

Výsadba

Jáma pro výsadbu má být dostatečně velká a široká. Měla by být o něco větší než kořenový systém. Vykopanou půdu je vhodné smíchat s kvalitní zahradnickou zeminou, nebo rozloženým kompostem v poměru 1:1. Do substrátu můžeme smíchat Organominerální hnojivo Hydrosorb PLUS (vododržná látka, která má schopnost vázat vodu v době zálivky a následně ji postupně uvolňuje k rostlinám, zároveň jsou v ní také rozpuštěné živiny). Tímto zabezpečíme pěstební substrát dostatečně vlhký několik dní bez zálivky i při vyšších teplotách. Při samotné výsadbě musí být stromek zasazen tak, aby místo očkování bylo minimálně 5 cm nad zemí. Před zasypáním kořenů ještě dostatečně prolejte jámu tak, aby měly kořeny zásobu vody i vespod. Pokud budete ke stromům přidávat kůl, je dobré ho vložit do jámy zároveň se stromem tak, aby se nepoškodily kořeny. Strom poté zasypte zeminou a důkladně zalejte.

U stromků je po výsadbě velice důležitý řez, ten ale u sloupovitých kultivarů není nutný. V dalších letech necháváme růst terminál a zakracujeme pouze boční větvičky na vzdálenost max. 30 cm. Výšku zakrátíme až v dosažení 2,5 -3 m, kterou si sami určíme. V následujícím roce po výsadbě je vhodné stromy z jara přihnojit dusíkatými hnojivy.

Více o výsadbě hrušní >

Ochrana stromů proti škůdcům a chorobám

Nejdůležitější postřik všech stromů jako ochrana proti přezimujícím škůdcům je v době, kdy se začínají mírně rozvíjet lístky – myší ouško (strom umýt). Ochrana postřikem: Přezimující škůdci Stop, Mospilan 20 SP, BIOOL

 

V posledních letech u nás nejznámější choroba napadající stromy hrušní - Rez hrušňová

Čím je choroba způsobena a o její chemické ochraně se dozvíte na výše uvedeném odkazu

Doplňkové parametry

Kategorie: Sloupovité odrůdy hrušní
? Tvar ovocných stromů: zákrsek
? Podnož hrušní: Hruškový semenáč
? Podnož hrušní: hruškový semenáč
? Tvar ovocných stromů: zákrsek

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: