Vážení zákazníci, z důvodu omezení hotovostních plateb u přepravců není možné zboží zaplatit na dobírku. Pokyn pro platbu Vám zašleme po zpracování objednávky.

Parthenocissus quinquefolia, Loubinec, přísavník (psí víno), k11

Kód: ZVCGVPQAM
Neohodnoceno
90 Kč / ks
Skladem (5 ks)

Loubinec pětilistý (psí víno) je popínavá dřevina podobná vinné révě

Detailní informace

Detailní popis produktu

Popínavá dřevina podobná vinné révě. V našich podmínkách obvykle šplhá do výšky 8–15 metrů, jinak v ideálních případech( až ke třiceti. Mladé větve a pupeny jsou načervenalé (u podobného loubince popínavého jsou zelené).

Listy jsou střídavé, opadavé, dlanitě složené, pětičetné, jednotlivé lístky jsou vejčitě kopinaté až podlouhlé, jejich okraj je pilovitý. Na podzim dochází před opadem k jejich výraznému zbarvení do červena. Pro šplhání a přichycování na podkladu vytváří úponky s 5–8 rameny (podobný loubinec popínavý má jen 3–5 ramen), které jsou zakončeny přísavnou destičkou (u loubince popínavého přísavné destičky chybí). Ta při kontaktu s hladkou podložkou vylučuje tmelící látku sloužící k upevnění rostliny. Kůra je žlutohnědá.

Květy jsou malé a zelené, v postranních vrcholících, kališních lístků je 5, korunní lístky jsou volné a je jich také 5. Tyčinek je 5. Semeník je dvoupouzdrý, srostlý se žláznatým terčem. V České republice kvete od července do září. Plodem jsou tmavě modré až černé bobule, které jsou většinou neojíněné a obsahují po 2–3 semenech (u loubince popínavého bývá bobule ojíněná, se 3–4 semeny).

Bobule loubince pětilistého jsou pro člověka (jakožto i ostatní savce) slabě jedovaté, ovšem vzhledem k jejich odporné chuti příliš nehrozí, že by se jimi někdo otrávil. Jedovatost bobulí se nevztahuje na ptáky, pro mnohé ptačí druhy představují plody loubince důležitý zdroj potravy přes zimu. Rostlina má rozsáhlé využití v rámci léčitelství, indiáni ji používají k léčbě průjmů, obtíží při močení, vodnatosti a křečí čelistních svalů

Doplňkové parametry

Kategorie: Popínavé okrasné rostliny
Hmotnost: 2 kg
? Balení: kontejner

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: